חדשות מחולות - למעלה ממאה מבקשי מקלט אריתראים בהפגנה נגד משטר איסיאס

א א א

מבקשי מקלט אריתראים מפגינים מחוץ לחולות, בסולידאריות עם העם האריתראי, 8 בנובמבר 2017. (צילום: חדשות מחולות)

ביום רביעי האחרון יצאו מבקשי מקלט אריתראים רבים מחולות להפגין מחוץ לגבולות הכלא, בסולידאריות עם העם האריתראי – משפחות וחברים שהשאירו מאחור. ההפגנה בישראל התארגנה לאחר שממשלת אריתראה דיכאה בכח הפגנה שהתקיימה בבירה אסמרה, נגד הכרזת הממשלה לאסור חבישת חיג'אב ולימודי דת בבית הספר 'דיאה אל-איסלאם', המונה כ-3000 תלמידים ומציע לימודי איסלאם ולימודים חילוניים מגיל גן ועד קולאג'. ההפגנה, אשר התחילה ע"י תלמידים וסטודנטים מבית הספר, גדלה ומשכה אליה מפגינים רבים נוספים מרחבי העיר אסמרה. לפי גורמי אופוזיציה כ-28 מפגינים נהרגו – מידע שהוכחש ע"י הממשלה האריתראית. שגרירות ארה"ב הוציאה אזהרת ביטחון לאחר שקיבלה דיווחים על ירי חי במקומות שונים בעיר.

המפגינים בחולות קראו לנפילת משטר איסיאס והדיקטטורה ובעד זכויות אדם וחופש לכל האזרחים. הם נשאו תמונות של אבונה אינתניוס, מנהיג נוצרי אשר כלוא באריתראה כבר 12 שנים, ושל חא'ג מוסא מוחמד נור – נשיא בית הספר 'דיאה אל-איסלאם' אשר נכלא בעקבות התנגדותו לשינויים אשר אותם רוצה המשטר להנהיג בבית הספר.

איסיאס אפוורקי מכהן כנשיא אריתראה והוא ראש המדינה, ראש הממשלה והמפקד העליון של הצבא – מאז זכתה אריתראה בעצמאות מאתיופיה בשנת 1993 ועד היום – ללא הליך דמוקרטי.

הפרות זכויות אדם, בהן חופש דת וחופש תנועה, הן מנת חלקם של האזרחים האריתראים אשר חיים במשטר בו גיוס בכפייה ללא הגבלת זמן, עינויים, מעצרים ודיכוי הם מציאות יומיומית. בחודש יוני 2016 פרסמה מועצת זכויות האדם של האו"ם דו"ח הקובע כי ממשלת אריתראה מבצעת פשעים נגד האנושות וקראה להעביר את הטיפול לידיו של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. למרות זאת, ובעוד שבמדינות רבות בעולם מבקשי מקלט אריתראים זוכים למעמד פליט, עדיין בישראל מסרבים להכיר באריתראה כמדינה לא בטוחה ובמבקשי המקלט המגיעים ממנה כאוכלוסיה הזכאית להגנה.

> חדשות מחולות: מחסור במים במתקן הכליאה לפליטים בנגב

מבקשי מקלט אריתראים מפגינים מחוץ לחולות, בסולידאריות עם העם האריתראי, 8 בנובמבר 2017. (צילום: חדשות מחולות)

מבקשי מקלט אריתראים מפגינים מחוץ לחולות, בסולידאריות עם העם האריתראי, 8 בנובמבר 2017. (צילום: חדשות מחולות)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מנכ"ל בצלם חגי אלעד (צילום: גארי ביצ'י)

מנכ"ל בצלם חגי אלעד (צילום: גארי ביצ'י)

למה אני הולך לדבר במועצת הביטחון של האו"ם

הפרת זכויות אדם היא עניין אוניברסאלי, ולכיבוש צריך להתנגד גם בניו יורק ולא רק בח'אן אל אחמר. לקראת נאומו ביום חמישי הקרוב (17:00 שעון ישראל), חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, כותב על מה ולמה הוא נוסע לדבר באו"ם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf