קצרים

השירות הציבורי היחיד שגדל בישראל הוא מערך התעמולה

מאת |

כחלק מהמאמץ המלחמתי, מתפרסמת ב-ynet כתבת יח"צ על איזו זרוע חדשה במערך ההסברה הישראלי. הסברה היא כמובן שם מכובס לתעמולה. לא צריך להיבהל מזה – כל המדינות עושות תעמולה, רק שזו בישראל התנפחה לממדים מפחידים. יש מערך תעמולה במשרד ראש הממשלה ובמשרד החוץ (שם היא אמורה לשכון) ומערך אגרסיבי במיוחד אצל דובר צה"ל, והסוכנות היהודית, וגם לשכת העיתונות הממשלתית עושה הסברה, ושר התיירות, ועוד ועוד.

הכתבה ב-ynet מתארת ארגון של 400 מתנדבים (!), בשלושים שפות, שמפעיל המרכז הבין תחומי בהרצליה. מי שמסתובב קצת בטוויטר ורואה שכל הדיון מובל על ידי כמה עשרות מצייצים מבין איזו כמות פסיכית זו, שעולה בהרבה על כל המערך הפלסטיני החובבני.

אז איך זה שכל המאמץ הזה מסתיים בתחושה עגומה של כישלון? תמיד מספרים בכתבות מהסוג הזה על הצלחה פה וניצחון מקומי שם, אבל הרושם הקיים בציבור הוא שיש לנו קושי אמיתי להסביר את עצמנו לעולם, אפילו במקומות ידידותיים כמו ארצות הברית. "בעיית ההסברה" היא אחת הרטינות הקבועות בישראל, וזה למרות שבהסברה כבר מתעסקים אנשים רציניים למדי, ודובר צה"ל מוציא את החומרים הכי מרשימים היום ברשתות החברתיות.

ההסבר הפשוט יותר הוא שלישראל אין בעיית הסברה – יש לה בעיית מציאות. הכיבוש הוא הטייה אנטי-ישראלית אחת גדולה, ושום אינפוגרפיקה לא תשנה את זה.

אני חושב שבסתר לבם ראשי מערך ההסברה מבינים את זה. כל המיליונים שנשפכים שם, מאות העובדים והמתנדבים, הסטודנטים שאמורים ללמוד עכשיו במקום לצייץ ססמאות – כל אלו לא נועדו באמת לשכנע את העולם. כמו כל משרד תעמולה, הם מכוונים קודם כל לאזרחי המדינה, לחזק אצלם את האמונה בשלטון, בצבא ובצדקת הדרך, בעליונותנו המוסרית ובתחושת הקורבן שלנו. ושם הם דווקא עושים עבודה מעולה.

ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf