סרבנית המצפון הדס טל נשפטה לעשרה ימי כליאה נוספים

א א א

הצבא גזר אתמול, ראשון, עשרה ימי מחבוש נוספים על סרבנית המצפון הדס טל, בת 18 מקיבוץ יפעת, בסופם תרצה 60 ימי מחבוש. קודם לכן הופיעה טל בפני ועדת המצפון, והצהירה פעם נוספת על אמונתה הפציפיסטית, שבעטיה היא מסרבת להתגייס לשירות צבאי.

בתצהיר שהביאה בפני ועדת המצפון כתבה: ״שום תפקיד — גם אם התפקיד הספציפי הוא בלתי אלים ויכול להיתפס כתפקיד 'מוסרי', לא יצדיק מבחינתי שירות שפעילותו העיקרית היא אלימה״.

עוד כתבה טל בתצהיר:

אני מסרבת לקחת חלק בצה״ל, שמהווה מסגרת צבאית ואלימה, לה אני מתנגדת בתוקף. אני מסרבת לקחת חלק בכל ארגון שמייצג ופועל באלימות, ולכן חשוב לי לציין שכמו שאני מסרבת להתגייס לצה״ל, לא הייתי מתגייסת לשום צבא אחר; לא צבא שוויץ, לא צבא ארה״ב, לא צבא שוודיה, וכן הלאה. הצבא מבחינתי הוא הקיצון שבהתגלמות האלימות, ולכן זה לא משהו שאני יכולה להבליג עליו או להתגמש למענו. שום תפקיד — גם אם התפקיד הספציפי הוא בלתי אלים ויכול להתפס כתפקיד ״מוסרי״, לא יצדיק מבחינתי שירות שפעילותו העיקרית היא אלימה״.

את רשמיה של הדס טל מימי הכליאה הראשונים אפשר לקרוא כאן.

טל מצטרפת לסרבנית המצפון נועה גור-גולן, המרצה כבר 87 ימי מחבוש ואשר נשפטה לאחרונה לשלושים ימי מאסר נוספים, ולסרבן המצפון אופיר אברבוך, המרצה 130 ימי מחבוש. בהצהרה שפרסם כתב אברבוך "בבחירה שלי לסרב אינני מתנער מהאחריות שלי לחייהם, לשלומם ולביטחונם של התושבים במרחב שלנו. ברור לי, כמו לשאר חבריי הסרבנים והסרבניות, כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא ייפתר מעצמו, במטה קסם, וללא התערבות של איש. למעשה, ההפך הוא הנכון. אנו הסרבנים מבינים היטב כי למען ביטחוננו וביטחון הדורות הבאים, עלינו לחדול משירות מעגל האלימות והדמים שלתוכו נולדנו, ושאותו למדנו לקבל כמובן מאליו. כדי לעצור את האלימות צריך להתחיל מלומר לא: לא לאלימות, לא לשפיכות הדמים, לא למעגל האימה השולט בחיינו. לא להתנערות מאחריות, להעדר מחשבה, ולהליכה צייתנית עם העדר".

השלושה הינם פעילי 'מסרבות' – רשת סרבנות פוליטית, התומכת בסרבני וסרבניות מצפון.

> הפתק השישה עשר: הסרבנית הדס טל תיעדה את ימיה הראשונים בכלא

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מנכ"ל בצלם חגי אלעד (צילום: גארי ביצ'י)

מנכ"ל בצלם חגי אלעד (צילום: גארי ביצ'י)

למה אני הולך לדבר במועצת הביטחון של האו"ם

הפרת זכויות אדם היא עניין אוניברסאלי, ולכיבוש צריך להתנגד גם בניו יורק ולא רק בח'אן אל אחמר. לקראת נאומו ביום חמישי הקרוב (17:00 שעון ישראל), חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, כותב על מה ולמה הוא נוסע לדבר באו"ם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf