שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

קצרים

עזה: ספינות חיל הים ירו על סירות דיג, ארבעה דייגים נעצרו

מאת |
סירת סנפיר של חיל הים באימון (דובר צה"ל)

סירת סנפיר של חיל הים באימון (אילוסטרציה: דובר צה"ל)

ספינות חיל הים פתחו באש לעבר סירות דייגים לחופי עזה הבוקר (שבת), אך לא דווח על פצועים בקרב הדייגים. התקרית קרתה יום אחרי שארבעה דייגים שנעצרו על ידי הצבא בחמישי שוחררו חזרה לעזה, אחד מהם פצוע.

לפי דיווח סוכנות מען, הארבעה נעצרו על ידי חיל הים בזמן שהיו בתוך התחום שהוגדר על ידי ישראל כאזור שבו מותר לדייגים לפעול. בעוד שהסכם אוסלו קבע שתחום זה יהיה 20 מיילים ימיים מהחוף, בשנים האחרונות הוא צומצם לסירוגים למרחק 3-6 מיילים מהחוף, ורק בשבוע שעבר הורחב לתשעה מיילים ימיים.

בדיווח של מען לא הוסבר אם גם הסירות שעליהן פתחו באש הבוקר היו בתוך השטח המותר. בדובר צה"ל אמרו למען שהמקרים נמצאים בבדיקה.

המצור הישראלי על רצועת עזה, בתמיכה מצרית, נמשך כבר כמעט עשור, וכולל סגירה מוחלטת של הגבולות היבשתיים והימיים, שליטה במרחב האווירי והרס של שדה התעופה היחיד שהיה בעזה. למרות שישראל הוציאה את הצבא מהרצועה, היא עדיין שולטת במטבע בעזה (השקל החדש). היא עדיין שולטת במערכות החשמל והמים. היא מפקחת על מרשם האוכלוסין.

ישראל גם מגבילה את החקלאות של העזתים, וכן ענפים נוספים שבהם תלויה כלכלת הרצועה. לאחרונה נחשף שישראל משמידה גידולים חקלאיים בריסוס מהאוויר. ישראל היא זו שמונעת מהעזתים אינטרנט הדור השלישי (שלא לדבר על הרביעי) בטלפונים. היא שולטת במעבר אנשים וסחורות לגדה המערבית, שהוכרה גם על ידי ישראל כאותה יחידה טריטוריאלית כמו עזה. וזה עוד לפני שדיברנו על המלחמות האחרונות, החורבן, ההרג של למעלה מאלפיים איש רק במלחמה האחרונה, בהם מאות ילדים וחיסול של יותר מ-140 משפחות.

> המדינה מקשיחה נהלים ומקשה על אזרחים ערבים להכנס לעזה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

הניוזלטר השבועי של שיחה מקומית מביא את מיטב הכתבות והטורים שלנו עד המייל שלך. להרשמה לחצו כאן
silencej89sjf