שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

קצרים

ביד הלשון: איך ירוי הופך מ"מחבל" ל"אדם"?

מאת |

תמונה מדוברות המשטרה: הסכין שדווח שהייתה ביד המחבל / בחור במחסום חיזמא

מדהים לראות את זה בלייב, את השינוי בשפה.

בארבע ו-19 דקות הודיעה דוברות המשטרה ש"החשוד המחבל", שנטען שניסה לדקור חיילים במחסום חיזמא, "נוטרל" ומצבו קשה מאוד. תוך שמונה דקות יצא עדכון באלה המלים: "החשוד ככל הנראה מהבדיקה הראשונית הינו צעיר (יהודי) ולא פלסטיני!". שימו לב שה"יהודי" בסוגריים, אולי בגלל שברגע שקראנו לאדם שנורה במחסום "צעיר" אז כבר ברור שהוא לא ה"מחבל" הסטנדרטי אלא משהו אחר. בדיווח הבא כבר דובר לסירוגין על "אדם" או "בחור" שהתנפל על אנשי כוחות הביטחון עם סכין, ובדיווח האחרון (בינתיים) מתואר אותו אדם כ"הבחור החשוד שנוטרל".

לשם השוואה, פחות או יותר כל דיווח של דוברות המשטרה על פלסטיני שחשוד בנסיון תקיפה של חיילים עוסק מיד ב"מחבל".

את הנסיגה המהירה משימוש במונח "מחבל" אימצו גם כלי התקשורת. ג'ון בראון הראה באיזה מהירות עבר ערוץ 10 מציוץ על "נסיון פיגוע" ו"מחבל", לדיווח על "אירוע" ו"אדם שנורה" שאולי "ניסה להתאבד". במעריב צייצו: "ה'מחבל' שנוטרל יהודי". ועל זה העיר ח"כ אחמד טיבי: "יהודי מחייב גרשיים?!". בכלי תקשורת שונים מתחילים לדווח על האפשרות ששולף הסכין היה מעורער בנפשו או שניסה להתאבד – דבר שלעתים מאוד נדירות אם בכלל נבדק כל כך מהר אחרי הירי במקרים שהירוי הוא פלסטיני (למרות שלא חסרים שולפי סכינים פלסטינים שבדיעבד מתברר שניסו להתאבד).

אתמול, בהקשר של טקס הזיכרון הישראלי-פלסטיני המשותף, הזכרתי פה מאמר של לילך בן דוד שמסביר איך "מחבל" הפכה למילה גזענית שמשויכת רק לערבים או מוסלמים, ולמה צריך להוציא אותה מהלקסיקון. והנה – דוגמא חיה.

> למה הם עושים טקס זיכרון למחבלים?

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf