שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

קצרים

סרבנית המצפון תמר אלון שוחררה לאחר 130 ימים בכלא

מאת |
סרבנית המצפון תמר אלון עם שחרורה (הצילום באדיבות "מסרבות")

סרבנית המצפון תמר אלון עם שחרורה (הצילום באדיבות "מסרבות")

אחרי 130 ימי מחבוש, שוחררה היום (רביעי) סרבנית המצפון תמר אלון לאחר שקיבלה פטור משירות צבאי. אלון ריצתה שש תקופות כליאה בגין סירובה להתגייס לצבא משום שאינה מוכנה לתרום לדיכוי העם הפלסטיני, ולמרות שהודיעה שהיא מעוניינת לשרת שירות אזרחי חלופי.

לאחר קבלת ההודעה על שחרורה אמרה אלון: "המחיר ששילמתי קטן ביחס למחיר שמשלמים כבר חמישים שנה מיליוני פלסטינים ופלסטיניות, שזכויותיהם הבסיסיות נשללות מהם באופן יומיומי וחירותם טרם הושבה להם כפי שהושבה לי. אמשיך להיאבק למען חברה צודקת וסיום הכיבוש גם מתוך החברה האזרחית. אני מאחלת לכל חברותיי ואחיותיי הכלואות בכלא הצבאי וביניהן שותפתי עתליה בן אבא שחרור מהיר וחג חירות שמח".

מי שהתערבה למען שחרורה של אלון מהכלא היתה חברת הכנסת זהבה גלאון. גלאון היא הח"כית הראשונה ממרצ שהגיעה לבקר סרבנית מצפון בכלא. במהלך ביקורה אצל אלון, ביום חמישי שעבר, פנתה ח"כ גלאון למפקד הכלא סא"ל דנין בבקשה לקדם את הבאת הסרבנית בפני ועדת התאמה.

ואכן, ביום ראשון האחרון הובאה אלון בפני הוועדה, אולם חבריה המליצו שלא לשחררה. למרות ההמלצה, החליט היום מפקד מיט"ב, אל"מ יוסי מצליח, להורות על שחרורה ועל מתן פטור בשל "אי התאמה והתנהגות רעה וחמורה" – כנהוג בצבא במקרים של כליאה ארוכה. לפני שנה שוחררה מאותם נימוקים הסרבנית תאיר קמינר לאחר 155 ימי כליאה.

את ההחלטה על מתן פטור בשל "אי התאמה והתנהגות רעה וחמורה" – כנהוג בכל מקרה של כליאה ארוכה בצבא – קיבל מפקד מיט"ב אל"מ יוסי מצליח, וזאת למרות שבתחילת השבוע עמדה אלון בפני ועדת התאמה שהמליצה שלא לשחררה. לפני שנה שוחררה מאותם נימוקים הסרבנית תאיר קמינר לאחר 155 ימי כליאה.

בחודש שעבר הכיר הצבא, לראשונה אחרי 13 שנים, בסרבנות כיבוש כסרבנות מצפון, עם ההחלטה של ועדת המצפון לשחרר את הסרבנית תמר זאבי לאחר 118 ימי כליאה. זאבי שוחררה למרות שאינה פציפיסטית, אך תמר אלון, שעמדה גם היא בפני אותה ועדה, לא שוחררה. הוועדה טענה כי סירובה לא נובע רק ממניעים אישיים – אלא גם ממניעים של "מרי אזרחי", כלומר מכוונה להניע גם אחרים לפעול באופן דומה. מדובר באבחנה חדשה מצד הצבא

בקרוב צפויה סרבנית המצפון עתליה בן אבא, שריצתה כבר 51 ימי מחבוש, להצהיר שוב על סירובה לשרת בצבא, ולהישלח לתקופת כליאה נוספת.

בשנה האחרונה ישבו בכלא מספר סרבניות מצפון נוספות שהצהירו על התנגדות לכיבוש, ביניהן: תאיר קמינר, איידן קטרי, עמרי ברנס, טניה גולן, עדי גיתאי וקאי חן. בסתיו האחרון פורסמה יוזמת סירוב מילואים של סרבנים אתיופים, המתנגדים לאלימות משטרתית ולאפליה ממוסדת נגדם. סרבניות וסרבנים אחרים נמנעו מגיוס בדרכים אחרות, ויש שהצליחו למצוא דרך להשתחרר או שנשלחו לכלא ממגוון סיבות חברתיות או אחרות, אך לא באופן מוצהר.

> "תמשיכו עם הדיכוי – והצדק ינצח, תמשיכו לכבוש אך הכיבוש יקרוס"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

הניוזלטר השבועי של שיחה מקומית מביא את מיטב הכתבות והטורים שלנו עד המייל שלך. להרשמה לחצו כאן
silencej89sjf