שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

קצרים

מדינה אחת? קונפדרציה? תקשיבו גם לחמאס: הפתרון עובר דרך שתי מדינות

מאת |
חגיגת ברמאללה לאחר שהעצרת הכללית של האו"ם הכירה בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה. 29 בנובמבר 2012. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

חגיגת ברמאללה לאחר שהעצרת הכללית של האו"ם הכירה בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה. 29 בנובמבר 2012. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

לאחרונה שוב חוזר ועולה הדיון על מדינה אחת, שתיים, שלוש או משהו באמצע. בין ההצהרה הביזארית של טראמפ לבין בנט וא.ב. יהושע ואנשי שמאל רדיקלי (פלסטינים כיהודים) אפשרות המדינה האחת מוצגת לפעמים בתור הפתרון הנכון, האפשרי, הריאלי ביותר.

אבל כמו שכתבתי לאחרונה, העקרון החשוב ביותר במאבק בכיבוש ובקידום האפשרות לשלום הוא ההכרה בכך שכל מי שחיים בארץ הזאת צריכים להיות שותפים לפתרון, ושאי אפשר לקבל החלטות מעל הראש של הפלסטינים. והנה היום שוב מתברר עד כמה ההנהגה הפלסטינית מלוכדת סביב פתרון אחד: פתרון שתי המדינות.

המצע החדש שכותבים בחמאס, מפרסם ג'קי חורי ב"הארץ", עומד לאשרר רשמית את ההכרה של בכירי הארגון בעבר בפתרון שתי המדינות (אגב, כבר לפני 11 שנים התחיל חמאס לשנות את מצעו בהתאם). עמדה זו הולמת גם את העמדה של פת"ח, כמובן, וגם את העמדה של אש"ף, וגם של הרוב הגדול של המפלגות שמייצגות את האזרחים הפלסטינים בכנסת.

כלומר, הנציגות הפוליטית של רוב בני העם שחי תחת כיבוש מדגישה שוב ושוב, וגם יותר ויותר, את המחויבות שלה לפתרון שתי המדינות (וזאת לצד אותה מחויבות מצד כל מדינות ערב והאסלאם במסגרת היוזמה הערבית, והתמיכה במדיניות זו מצד כל מדינות העולם בערך).

אפשר בהחלט לדבר על פתרונות ורסטיליים לבעיות רגישות, מחילופי שטחים פשוטים ועד מערכים קונפדרטיביים מורכבים כמו שמציעה תנועת "שתי מדינות, מולדת אחת". אבל כל דיון, בעיקר בעברית, שמציע פתרונות שונים מבלי להתייחס לדרישה הפלסטינית הגורפת לכך שהבסיס יהיה שתי מדינות – פשוט ממשיך לחטוא לזכותם של בני העם הכבוש להכתיב את גורלם הם.

> בין פטריארכיה לכיבוש: הדיכוי הכפול של נשות עזה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf