ימים של סולידריות: עדכון מחזית מאבקי העובדים ברחבי הארץ

א א א

הימים האחרונים הם ימים חמים של מאבקי עובדים. בכל רחבי הארץ אלפי ורבבות עובדות ועובדים תופסים יוזמה, לוקחים סיכונים, פועלים ביחד למען הזכויות שלהם ולמען תנאים הוגנים. המאבקים האלה מעוררים השראה, נותנים תקווה לעתיד טוב יותר כאן לכולנו, ומגיע להם שנתמוך בהם ונגלה סולידריות איתם.

הנה רשימה של המאבקים החמים שאיתרתי בחיפוש קצר:

פלאפון: העובדים נמצאים בעיצומים ונוקטים בשביתות בדרישה לחתום על הסכם קיבוצי חדש. ההנהלה לאחרונה חילקה לבעלים (חברת בזק של שאול אלוביץ') דיווידנדים של 92 מיליון שקל, אבל לחתום על הסכם עם העובדים ההנהלה לא מצליחה.

> מלחמות קטנות ומועילות: צוק איתן כהצהרת כוונות פוליטית

מנופאים: מאות מפעילי מנופי עגורן ברחבי הארץ שובתים במחאה על תנאי הבטיחות הירודים ועל השכר המזעזע שהם מקבלים. עובדים שמסרבים להפעיל מנופים בתנאים מסוכנים נענשים, ואחד מהם אפילו הוכה לאחרונה. המעסיקים מנסים לשבור את השביתה, אבל העובדים מתעקשים. במקביל, עובדי בניין ממשיכים למות באתרים מסוכנים בקצב של בערך אחד לשבוע, ואף אחד לא עוצר את הזוועה (אבל חשוב לתמוך בקבוצה למאבק בתאונות הבניין).

סגל במכללות: המרצים בכמה מכללות נמצאים בסכסוך עבודה במחאה על צורת ההעסקה הפוגענית שלהם, שכוללת פיטורים כל שנה מחדש ושכר מעליב. במכון הטכנולוגי חולון ובמכללת עמק יזרעאל יש שביתה וסמסטר ב' לא נפתח.

פיננסים: שביתות אזהרה התקיימו גם בכלל ביטוח, שם דורשים הסכם קיבוצי חדש, ובחברת רואי החשבון הבינלאומי ארנסט אנד יאנג, שם העובדים דורשים הסכם קיבוצי ראשון.

מורים: ארגון המורים הכריז על סכסוך עבודה בגלל אלימות כלפי מורים בבתי הספר.

גלובס: העיתונאים נמצאים בתקופה רגישה במיוחד, לקראת מכירת הבעלות על העיתון, ונאבקים כדי שקולם יישמע במכירה, ושזכויותיהם ועצמאותם המקצועית יישמרו.

העסקה ישירה: מחר (שישי) צפוי להתקיים אירוע מחאה בקניון עזריאלי בתל אביב בדרישה להעסקה ישירה של עובדי הניקיון. במקביל מנהלים עובדי הניקיון של אוניברסיטת תל אביב מאבק ממושך כבר כמה שנים כדי להקלט כעובדי האוניברסיטה, במקום שיעבירו אותם מקבלן לקבלן. בתוך כך, עשרות עובדי קבלן ייקלטו היום להעסקה ישירה במרכז הרפואי בני ציון.

מלצרים: עובדי קפה נואר בתל אביב התאגדו לאחרונה, וההנהלה לא מוכנה בינתיים להכיר בהתארגנותם.

הישגים: ולצד כל המאבקים יש גם הצלחות. עובדי הלוגיסטיקה של קבוצת שטראוס הצליחו להשיג הסכם קיבוצי ראשון השבוע, הסגל המנהלי של מכללת בית ברל חתם על הסכם קיבוצי ראשון, ורק לאחרונה הצליחו העובדים הפלסטינים האמיצים של מוסך י. צרפתי, שנמצא באזור תעשייה התנחלותי במישור אדומים, להגיע להסכם קיבוצי, אחרי שנים של מאבק והתנכלות קיצונית מצד המעסיק. כבוד!

> איימן עודה והאתגר של יהדות ארצות הברית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

האם תוביל בקרוב את תפילת "ליל אלקדר"? סועאד עבד אלרחים (ויקיפדיה,Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

הכירו את האישה שעומדת לעשות היסטוריה בתוניסיה

סועאד עבד אלרחים היא אשת עסקים מצליחה, תומכת בזכויות נשים ומועמדת מטעם המפלגה האסלאמית הצפויה לעמוד בראש עיריית תוניס. הבחירות המקומיות שנערכו לאחרונה במדינה מגלמות את המעבר מפוליטיקה של קיטוב לתפיסה אזרחית המבוססת על מתינות, פרגמטיות וזכויות אזרח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf