ארגון העיתונאים בישראל: התחזות מסתערבים לעיתונאים היא פגיעה בחופש העיתונות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לפי מספר דיווחים בתקשורת, לוחמי מג"ב התחזו היום (רביעי) לעיתונאים, העמידו פנים שהם מנהלים ראיון, וכל זאת כדי לבצע מעצרים באוניברסיטת ביר זית (ראו סרטון להלן).

בתגובה לפרסומים הוציא הערב ארגון העיתונאים בישראל (שהח"מ חבר במזכירות שלו) את ההודעה הבאה:

"ארגון העיתונאים רואה בדאגה את ההתחזות של מסתערבים באוניברסיטת ביר זית לצוות צילום עיתונאי. התנהגות זו עלולה לסכן עיתונאים אמיתיים הבאים לעשות את עבודתם ומהווה פגיעה בחופש העיתונות. עבודת העיתונאים חשובה ואין לסכן עיתונאים גם לצורך פעילות ביטחונית. ארגון העיתונאים יפנה למפקדת מג"ב ויבקש הבהרות על מנת לוודא שהתחזות כאמור לא תישנה".

ואכן, מקרים כאלה יוצרים סכנה ישירה לעיתונאים – ישראלים ופלסטינים כאחד. כתב חברת החדשות בשטחים, אוהד חמו, צייץ הערב גם הוא נגד פעילות המסתערבים, והזכיר ש"את זה כותב מישהו שרעולי פנים עם אבנים בידיים דרשו שיתפשט כדי לוודא שהוא לא מסתערב!"

עם זאת, נראה שבמערכות החדשות עצמן נכון לעכשיו חמו הוא קול בודד. בחברת החדשות, שבה הוא עובד, ובאתר וואינט חגגו את המעצר עם הכותרת "פאודה באוניברסיטה", ולא ראו לנכון לציין את הסכנה שפעולות כאלה גורמות לעיתונאים.

פניית שיחה מקומית לדוברות מג"ב בעניין לא נענתה בינתיים. התגובה תפורסם פה אם וכאשר תתקבל.

עדכון, 12.3: בימים לאחר המעצר פרסמו אוניברסיטת ביר-זית ודוברות מג"ב הכחשות לכך שמדובר היה בהתחזות לעיתונאים, והבהירו שהשוטרים התחזו לסטודנטים.

נזכיר שלפני כשנתיים וחצי פלסטיני שהתחזה לעיתונאי דקר חיילים באזור חברון. בתגובה הוציאו ארגוני העיתונאים הפלסטינים והזרים גינויים חד משמעיים לאירוע.

> מדד הגזענות 2017: כל 71 שניות מתפרסם פוסט גזעני נגד ערבים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

לכנסת או לשטח? חברי בל"ד בדרכם לפגוש את הנשיא לאחר המועד הראשון של בחירות 2019 (נועם רבקין פנטון / פלאש 90)

שעת המשבר הגורלית של בל"ד

על רקע הירידה בכוחה ובמעמדה הציבורי, והקשיים בהחייאת הרשימה המשותפת, בל"ד תחליט ביום שלישי האם פניה חזרה לכנסת או לניסיון להוביל מאבק חוץ פרלמנטרי. החלטה שעלולה להותיר אותה קירחת מכאן ומכאן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf