חקירת דובר שוברים שתיקה: חיילים לשעבר הפגינו אזוקים ליד בית איילת שקד

א א א

בעקבות חקירת דובר שוברים שתיקה, כמה עשרות חיילים וקצינים לשעבר, רובם חברי "לוחמים לשלום", הפגינו בידיים כפותות באזיקונים מול ביתה של שרת המשפטים איילת שקד בקריאה: "תחקרי את כולנו". המשטרה מנעה מהמפגינים להפגין מול בית השרה, והרחיקה אותם לרחוב סמוך, כמה מאות מטרים משם. כמה עוברי אורח במקום כיבדו אותם בקללות ומאחד מבתי שכניה של שקד זרקו עליהם מים.

תולי פלינט, חבר בהנהגת לוחמים לשלום, אמר במהלך ההפגנה: "אנחנו קוראים כאן היום לשרת המשפטים לא לבודד מקרה אחד אלא לחקור את כולנו. אלימות היא פרקטיקה קבועה של הכיבוש בשטחים והיא הורסת אותנו כחברה מבפנים. החקירה הבודדת נגד פעיל שמאל היא רדיפה פוליטית ואין לה מטרה להגיע לחקר האמת. אנחנו מזמינים את איילת שקד לבוא לכל חוג בית של לוחמים לשלום ולחקור אותנו. אבל לחקור גם את עצמה. אם אנחנו רוצים חברה צודקת ללא אלימות, הכיבוש חייב ליפול".

> שקד רוצה לחקור פגיעות בפלסטינים? הנה רשימת הצעות ראשונית

בין המפגינים היה גם ח"כ לשעבר מוסי רז, מזכ"ל מרצ שהשתחרר משירותו הצבאי בדרגת רב סרן: "באנו לכאן למחות מול ביתה של שרת המשפטים שהחליטה לנסות להשתיק מחאה בדרך של חקירות ולהגיד לה: זה לא יעבור". רז הוסיף: "אני שמח שפתאום מחלחלת בימין הבנה שלהכות פלסטינים זה פשע. אני רוצה לראות כמה אנשים חוקרים עכשיו. שוברים שתיקה מגלה ואיילת שקד מנסה להסתיר. כל מי שאיתנו שירת בשטחים וגם מי שלא יודע שנעשים מעשים שלא ייעשו ומי שאחראי זה ראש הממשלה ולא סגן בצה"ל. אני מזמין לבוא לחקור אותי. יש לי דברים שמאוד יביכו את איילת שקד. שניים מחברי מפלגתה היו איתי ביחידה, שתיזהר".

דובר שוברים שתיקה, דין יששכרוף, נחקר ביום חמישי האחרון באזהרה במשטרת חברון לאחר שברשת הופץ סרטון בו הוא מעיד בזמן סיור בחברון כי בזמן שירותו במקום הכה קשות, לנגד עיני מפקדיו וחייליו, בחור פלסטיני שקודם לכן זרק אבנים כשביקש לאזוק אותו. בהליך מקוצר ומהיר, ללא בדיקה כנהוג במחוזות המשפחה המלכותית, זומן יששכרוף לחקירה בעקבות "בקשה" של שרת המשפטים איילת שקד מהיועץ המשפטי למשפחה אביחי מנדלבליט.

במהלך החקירה יששכרוף עמד מאחורי הדברים שתועדו בסרטון ואף הציג את עדותו המלאה לתקרית החמורה. עורכת דינו גבי לסקי הסבירה כי במידה ויוגש נגדו כתב אישום מתכנן דין להמשיך לשבור שתיקה ולקחת אחריות. אבל כפי שמסתמן כרגע בכלל לא ברור אם יששכרוף ייחקר שנית.

> איך למסמס מחאה חברתית ב-12 צעדים פשוטים

איילת שקד, תחקרי את כולנו. חיילים לשעבר מפגינים בסמוך לביתה של שרת המשפטים (צילום: רמי בן ארי, לוחמים לשלום)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
כוחות משטרה רבים בזמן הריסות בתים באום אל חיראן, ינואר 2017 (פאיז אבו רמילה/ אקטיבסטילס)

כוחות משטרה רבים בזמן הריסות בתים באום אל חיראן, ינואר 2017 (פאיז אבו רמילה/ אקטיבסטילס)

אנשי אום אל חיראן חתמו על הסכם הפשרה בכפייה, לא בהסכמה

בשבוע שעבר, תושבי הכפר הבלתי מוכר חתמו על הסכם עזיבה מרצון, לכאורה, כדי שהמדינה תוכל לישב על אדמתם יהודים. ועכשיו נשאלת השאלה, כיצד הסכם שמגיע אחרי חמש עשרה שנות התשה והתעמרות של המדינה, יכול באמת להיקרא "הסכם מרצון"?

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf